Problematika přeshraničních pracovníků tzv. pendlerů

25. březen 2020
Problematika přeshraničních pracovníků tzv. pendlerů

Od 26.3.2020 od půlnoci (tedy ze středy na čtvrtek) začínají platit nová pravidla pro zaměstnance dojíždějící do svých zaměstnání. Změna se bude týkat pendlerů překračující hranice mezi ČR, Německem a Rakouskem.

Pro osoby překračující hranice mezi ČR, Slovenskem a Polskem se nic nemění. Hlavními pravidly zůstává:

  • pravidelné překračování vnitřních hranic - alespoň 3x týdně v jednom směru
  • místo práce musí být do 100 km od vnitřních hranic
  • pendler musí mít potvrzení od zaměstnavatele a tzv. knížku přeshraničního pracovníka

Pro osoby překračující hranice mezi ČR, Německem a Rakouskem budou ze středy na čtvrtek platit nová pravidla, která se budou lišit podle toho, zda se jedná o osoby pendlující z území ČR a osoby pendlující na území ČR.

Pro obě uvedené skupiny bude platit, že musí pendlovat v turnusech, každý turnus musí mít nejméně 21 kalendářních dní, nemusí splňovat hranici 100 km dojezdnosti, ale pokud jedou dále, musí využívat pouze hlavní hraniční přechody s režimem 24/7. Nemusí mít u sebe knížku přeshraničního pracovníka, tu povede policie v elektronické podobě.

Pro osoby pendlující z území ČR pak dále platí, že mezi turnusy musí absolvovat karanténu v délce 14 dní, kterou si musí zajistit u svého lékaře a při zahájení nového turnusu ji musí předložit policii.

Pro osoby pendlující na území ČR dále platí, že po ukončení 21- denního cyklu musí dodržet 14 denní pauzu před začátkem nového 21- denního cyklu.

V případě dotazů nás kontaktujte

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace